Blog wyświetlono

niedziela, 3 marca 2024

9365. Naśladowca?

 

"Światła szarego mercedesa wyłaniają się z porannej mgły. Za kierownicą siedzi człowiek, który ma jeden cel – zabić jak najwięcej ludzi. Dlatego wciska gaz do dechy i wjeżdża w tłum zdesperowanych bezrobotnych, którzy od świtu czekają, aby dostać pracę. Zabija ośmioro z nich, rani piętnaścioro. I nabiera ochoty na więcej – o wiele, wiele więcej – ofiar…" - fragment recenzji.

Ci z Państwa którzy czytują Stephena Kinga natrafili zapewne na jego książkę "Pan Mercedes" - zresztą jak się czyta Kinga, to czyta się wszystko co napisał. 

No więc! Ci którzy czytali opisanie w książce śledztwo Billa Hodgesa i Holly Gibney mające ustalić i zabić  (sic!)  mordercę tuż przed odpaleniem ładunku na widowni stadionu przed koncert jakiejś gwiazdy śpiewaczej, zapewne pokojarzą?

Przypomni się im "Pan Mercedes" po tym jak oszalały kierowca w Szczecinie wjechał w tłum spacerujących osób raniąc z nich dwadzieścioro - w tym dwie bardzo poważnie. Powody szaleństwa "Pana Mercedesa" znamy ze stron książki Kinga - choć to jedynie fikcja literacka. Ustalenie morderczych zamiarów "Pana z Placu Rodła" będą ustalane.  Skojarzenie zdarzeń jest dosyć silne i krwawe - można rzec. 

Literatura, mniej czy bardziej lotna, inspirowała wielu. I nie chodzi tylko o przestępców różnej maści, ale o "normalnych" czytających, których lektury mogą np. zachęcić do tworzenia różnego rodzaju grup rekonstrukcyjnych historycznych postaci czy zdarzeń albo do kąpieli w przerębli...

Naśladowców jest sporo i chyba żaden z twórców pomysłów na książki nie miał zamiaru zawrzeć w jej treści sugestii naśladowczych, ale przecież nie jest pewien jak jego dzieło zostanie wykorzystane, do jakich celów. Przykładem najtragiczniejszym jest wynalazek rozszczepienia atomu z czego powstałą energię użyto do stworzenia bomby atomowej.

4 komentarze:

  1. Oglądałemserial na motywach „Pana Mercedesa”. Czy tym się kierował szczecinianin? Trudno powiedzieć. Faktem jest, że książki bywają motywacją do takich działań i to jest smutne, że fikcja literacka może w ten sposób działać na ludzi. Jeszcze chwila i strach będzie pisać.
    Marek z E

    OdpowiedzUsuń
  2. Bandyterka inspirowana literaturą? Hmmm... Brzmi złowieszczo bo kryminałów i horrorów jest niezliczona ilość.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nawet powstały filmy o tym, jak psychopaci realizowali swe procedery w oparciu o literaturę!
    jotka

    OdpowiedzUsuń
  4. CIekawa recenzja. Zachęca do czytania :)

    OdpowiedzUsuń

2418. Słowo na niedzielę 14

N ajbardziej, pod koniec tygodnia, zabłysnął prezydent (jeszcze) Duda. Błysnął swoistym olaniem (to taki kolokwializm najwłaściwszy dla zach...

Ostatnie posty