Blog wyświetlono

środa, 7 grudnia 2022

2991. "Essa"

 Essa to, "młodzieżowe" słowo roku 2022.  A to ponoć określenie na "coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd mieć essę), cieszymy się z sukcesu radośnie.

Rok w rok jakieś jury złożone z językoznawców wybiera słowo, które proponuje i używa je tzw. "młodzież" - gdzieś tam wyczytałem, że owa młodzież to nawet trzynastolatkowie są.

Essa "wygrała" z: "cringe"(coś wstydliwego), "twoja stara/twój stary" - odpowiedź na pytanie: "Kto?", "Kto pytał". I dołączyła do zbioru "najlepszych" odzywek z lat minionych: "sztos", "XD", "dzban", "alternatywka", czy "śpiulkolot" (miejsce do odlotowego zaśnięcia).

Młodzież, i nie tylko, coraz to nowe, celne określenia na sytuacje, zdarzenia itp. spotykanie w życiu codziennym, polityce, a nawet w literaturze. Znamy przecież popularne odpowiadające zastanej rzeczywistości: "dziaderstwo", "oszołomstwo" "*** *****" lub dosyć dosadne "zero", albo "narodowcy".

Słowniki języka polskiego trzeba poprawiać, uzupełniać o nowe zwroty i ich znaczenie niemal rok w rok. Moim zdaniem te twory słownikowe, oprócz tych które z angielskiego są dostosowane i zastępują polskie wyrazy, wzbogacają nasz język. To są co najmniej lepsze określenia niż używana w zakładach karnych "grypsera".

A tak prawdę mówiąc to każda grupa, czy tzw. "komórka" społeczna, wypracowuje sobie swój, zrozumiały tylko przez nich język znaczeń i symboli.

9 komentarzy:

  1. Dziwnie jest z tymi gremiami odpowiedzialnymi za wybór słów roku. Czytałam, że słowa wybranego w ubiegłym roku młodzież nie znała lub rzadko używała...
    jotka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może być, że to jurorzy "narzucają" popularne słowa, które wg ich oceny są najpiękniejsze, najcelniejsze.

      Usuń
  2. Fajna ta "Essa" :)) Może nadarzy się okazja do użycia tego słowa - seniorzy też mogą?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Seniorzy nie tylko "mogą", ale powinni w rozmowie z "nielatami" używać "ich" slangu.

      Usuń
  3. Pierwsze słyszę to słowo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zwykle "przestawienie" grup gwiazdek znaczy jednak to samo.

      Usuń
  4. Język to żywy organizm…osiem gwiazd to według lidera rynsztok, zresztą też na osiem liter
    MarekzE

    OdpowiedzUsuń

9372. Syndrom polski

  P ięknie się zapowiadało i nieco inaczej się skończyło, jak to w życiu - politycznym też. Szlachetny zamiar pognębienia raz na zawsze jedn...

Ostatnie posty