niedziela, 7 sierpnia 2022

2973. Z rodzinnego lamusa 3.

 

Moj katechizm 1949 r.

W dalszym ciągu przeglądam z Marią nasze archiwalia ocalałe z pożarów kolejnych przeprowadzek i koniecznych, choć nie chcianych, autodafe. Nie o wszystkim co się zgromadziło przez lata pamiętamy, gdzie i co tam jest, więc zaskoczenie bywa dosyć spore, jak w tym przypadku "odnalezienia" Katechizmu jakim posługiwałem się w pierwszych latach szkoły podstawowej. W latach, kiedy jeszcze ufałem, że Najwyższa Istota istnieje i dba o swoje owieczki - jak widać na okładce. 
Obraz tego "dbania" Istoty jest widoczny bardzo dobrze obecnie w mediach z przerażeniem opisującym katastrofę drogową księży, zakonnic i pielgrzymów pędzących do Medjugorje, do miejsca "objawień" by zobaczyć, posłuchać, pomodlić się...

Druga i trzecia strona "Mojego Katechizmu"

Dodałem dwie kolejne strony z opisem nagród, czyli odpustów od kar za popełnianie grzechów dla tych którzy chcą je uzyskać nauczając religii i ucząc się jej.

Rodzice zyskują 100 dni odpustu, ilekroć uczą dzieci i domowników wiary chrześcijańskiej.
Katecheci zyskują 100 dni odpustu, ilekroć dni powszednie uczą w szkole wiary chrześcijańskiej. Ciż katecheci zyskują 7 lat odpustu, ilekroć w święta prowadzą uczniów na naukę religii i sami nauczają.
Wierni zyskują 100 dni odpustu, ilekroć po przyjęciu sakramentom św. biorą udział w katechizmowej nauce, udzielanej w kościele.
Katecheci i uczniowie zyskują odpust zupełny w święta Pańskie, Matki Boskiej i Apostołów, jeżeli biorą udział w nauce katechizmowej i po przyjęciu sakramentów św. pomodlą się na intencję Ojca św.

 No i jeszcze całkiem ciekawa jest szkoła i powód, dla którego powinien uczeń do niej chodzić.

Stopka wydawnicza Katechizmu


9 komentarzy:

 1. Te pamiątki poleciłbym dzisiejszym katechetom … może czegoś by się nauczyli.😀
  Marek z E.

  OdpowiedzUsuń
 2. Po prostu perełka!
  nawiąże do pytania z katechizmu - po co chodzisz do szkoły?
  Gdy spytałam kiedyś o to ucznia , odpowiedział, że mama mu każe, a z nauki religii wypisuje się coraz więcej uczniów.
  jotka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam kilku uczniów z osiedla Jakubowo, niewielu z nich odpowiedziało, że lubią szkołę i dobrze im się uczyć.

   Usuń
 3. No i teraz wiem dlaczego "brzydkie uczynki" niektórych duchownych uchodzą na sucho. Zyskują odpust i sprawa załatwiona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sami sobie i dla siebie zapisali odpusty jako kardynalia zachowań kleru.

   Usuń
 4. Podoba mi się to zdanie z Twojego katechizmu: „Nauka religii jest tak bardzo ważna, bo poucza nas o Panu Bogu, Stworzycielu świata i ojcu naszym najlepszym, bez którego człowiek nie może być szczęśliwy ani za życia, ani po śmierci”. Właśnie studiuję podręcznik do HiT-u i tam jest ta sama teza...

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie odważyłem się wydać kasy na HIT. Czytam o nim tyle, że nie będę nawet dyskutował o jego treści.

  OdpowiedzUsuń

2980. Ach ten czas...

 T ak jak każdy koniec miesiąca tak i wrzesień nie jest właściwie jakimś innym w swej końcówce od poprzedników czy następników. Jest końcem ...

Ostatnie posty