Blog wyświetlono

piątek, 17 kwietnia 2020

2469. Ciekawostki "medyczne".

Co jakiś czas przeglądam swoje półki z książkami, a pozostało ich jeszcze sporo po "przeprowadzkowym pożarze". Przeglądam i znajduję zapomniane książki i broszury.  I tak wyciągnąłem ukrytą za innym, z lekka sfatygowany przez czas i zaczytanie "Lamus ciekawostek" Mariana Kozłowskiego. (wydawnictwo:  Krajowa Agencja Wydawnicza, 1978, skład, druk i oprawa - Zakłady Graficzne "Dom Słowa Polskiego", Warszawa, z ilustracjami, wspaniałego i nigdy nie zapomnianego, Szymona Kobylinskiego). Jak to bywa w przypadku natknięcia się "na coś nowego", dawno nie widzianego, wsadziłem nos w pożółkłe stronica i, zaczytałem się. 
Natrafiłem na rozdział pt. "Abyśmy zdrowi byli". Nie znalazłem nic o COVID-19, i dobrze, ale jest sporo innych ciekawostek "medycznych". Oto kilka z nich:
Eskulap, gr. Asklepios jest boskim patronem lekarzy. Jedna z jego córek Hygieja żywiła święte węże ojca, które dokonywały cudów ozdrowień - to współczesna higiena i wąż jako symbol lekarzy.
W XIII wieku Inkowie i Aztekowie dokonywali operacje na mózgu. A 2000 lat wcześniej trepanację czaszki przeprowadzono w starożytnym Egipcie.
W wieku 40 lat, przez układ krwionośny człowieka krew zdołała przepłynąć 21 milionów razy i tak do końca życia się przetacza zwalniając coraz bardziej. 
Serce ludzkie przerywa swoją działalność na około szóstą część sekundy, nie pracuje więc ono przez szóstą część życia każdego z nas. 
Wyartykułowanie słowa wymaga użycia 72 mięśni.
Kichnięcie jest niemożliwe przy otwartych oczach.
Dobę trwa wędrówka kęsu potrawy włożonej do ust dziewięciometrową drogą układu trawiennego do wydalenia jej bezużytecznych resztek.
Kobiety mogą mówić więcej przy mniejszym wysiłku, gdyż ich struny głosowe są krótsze o męskich.
Dygotanie " z zimna" jest nakazanym przez organizm podniesieniem temperatury ciała, podobnie jak odruch "kulenia się" dla zmniejszenia powierzchni ciała oddającej ciepło.
Obniżenie ciepłoty ciała w upały powoduje pocenia się, przyspieszenie oddechu (wentylacja), rozszerzają się naczynia krwionośne skóry przez co spada temperatura krwi.
Przekrój poprzeczny włosów prostych jest okrągłym, a "kręconych" spłaszczony.
By zatrzymać czkawkę stosuje się: wstrzymanie oddechu, albo oddychanie głęboko, wypicie  duszkiem pół szklanki zimnej wody, z ewentualnym trzymaniem ołówka w zębach, oddychanie do papierowej torby i stawanie na głowie. Gdzieś w USA proponuje się połykanie cukru przed jego rozpuszczaniem się w jamie ustnej.
Wiele nieskutecznych sposobów i porad. Obecnie doszły nowe, których autor "Lamusa" jeszcze nie znał spisując ciekawostki. Ale to już opowieść na inny post.

6 komentarzy:

  1. Można jeszcze kogoś z czkawką przestraszyć, ale chyba nie skutkuje:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. W tych dziwacznych czasach czkawka może stać objawem chorobowym.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dobre. A na czkawkę działa jeszcze coś takiego: weź na łyżeczkę od herbaty trochę masła, posyp cukrem i łyknij.
    Na mnie działało. Kiedyś, bo teraz jakoś czkawek nie posiadam. A przepis mojej Mamy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tego sposobu na przerwanie czkawki nie znałem. A może znasz sposób na szybki wywołanie czkawdki?

      Usuń
  4. No tylko popatrz ile zawdzięczasz koronowirusowi. Zapomniane rzeczy znowu zdają się być potrzebne. A powrót do starych książek nieoceniony.
    Zdrowia życzę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeszcze kilka "nie zbadanych" półek wisi i stoi w naszym "wirusowym więzieniu".

      Usuń

2421. Słowo na niedzielę 16.

N iedziela dla Owsiaka, dla WOŚP, dla charytatywnej zbiórki, dla wspomożenia niewydolnej, jak dotąd dla  coraz większej chorujących Polaków,...

Ostatnie posty