Blog wyświetlono

poniedziałek, 12 lutego 2018

2273. My Naród!

No i co w końcu jest tym Narodem? A jeszcze dalej idąc: Co, lub kto jest Narodem Polskim? Czy te dwa aksjologicznie różne kwestie można łączyć w jedno? Łączyć tak by konglomeratem było wreszcie wszystko to, co na Ziemiach Polskich mieszka i jakie owe Ziemie Polskie były okolone granicami na tyle by Polska była Polską? A jak tej państwowości polskiej nie było, nie istniała, to Naród jakiś Polski był, czy nie było go?

Tyle pytań o znaczenia, o definicje, o próbę zdefiniowania kwestii:, czym jest Naród, Naród Polski na dodatek rozdzielone i naznaczone: obywatelstwem, urodzeniem i przekonaniem wywołała nieszczęsna, panalizująca nowelizacja ustawy o IPN, która mając skrupić się na ściganiu użycia określenia „polskie obozy koncentracyjne” poszła znacznie dalej, aż do sądowych ocen, kto jest artystą, badaczem historii… Dodać wypada, że dziennikarze wyłączeni z ochronnych zapisów ustawy nie mają pozwolenia na zajmowanie się, czyli publikowanie relacji osób świadczących o tym, że Polacy (czy tylko Polacy?) Żydów: mordowali, szmalcowali i sprzedawali okupantowi niemieckiemu w czasach IIWŚ.
W tej sytuacji domaganie się od Izraela by posadził drzewko w sadzie Yad Vaschem symbolizujące Polskę, jako Zbawiciela Żydów, zakrawa na kolejną prowokację, pozwala sądzić, że owo drzewko posadzone z nakazu i na życzenie PiSowskiego Narodu zasłonić ma wszystkie niegodziwości i nieprawości, jakich Żydzi w Polsce doznawali, i doznają niemal codziennie. Pozwoli zasłonić zielonym listowiem gałązek to wszystko, co się stało, co miało miejsce, o czym nie można zapomnieć, nie mówiąc, nie wspominając, zapominając na zawsze.
Wreszcie, kto tworzył i tworzy, jaki jest jego skład, ten wspomniany w tytule Naród: Polacy, Ukraińcy, Niemcy, Żydzi, Ślązacy, Kaszubi, Mazurzy, Tatarzy i wiele, wiele, niewymienionych mniejszości? A jak się doda przymiotnik: Polski, to co zrobić ze znacznymi mniejszościami? Ich honor i dobre imię nie będzie chronione nowelą IPNowską?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

9368. Kryminalny wtorek

  C o dwa miesiące, zawsze we wtorek, spotykamy się w zaawansowanym gronie miłośników powieści kryminalnych w Wojewódzkiej Bibliotece Public...

Ostatnie posty