Moja lista blogów

wtorek, 15 maja 2018

2312. Butne chamstwo.

W 2014 roku, kiedy jeszcze nikt nie spodziewał się powrotu do władzy PiSu z przystawkami,  Newsweek, po licznych "występach" sejmowej elity, sporządził ranking "chamów sejmowych".
Już w tamtych czasach, będąc w opozycji posłanka Pawłowicz brylowała w tej niezbyt szanowanej przez suwerena konkurencji pyskując, posługując się publicznie (nagrane w Sejmie) staropolskim czasownikiem rozkazodawczo: "Spierdalaj!" do będące na trybunie sejmowej posła.
Dla mnie okazem chamstwa i zdziczenia obyczajowego był poseł Hofman, który zasłynął (między innymi) publicznym oddawaniem moczu na Elbląskiej Starówce po nocnej knajpianej balandze.
To były czasy kiedy Kaczyński przywdział baranka skórę i udawał demokratę i koncyliacyjnego polityka, mimo że mu już "brata zamordowały zdradzieckie mordy". To w hitlerowskim stylu wykrzyczane w sejmie ku opozycji, po wdarciu się "bez żadnego trybu" na trybunę stawia go obecnie w czubie rankingu chamstwa.
Po latach, kiedy już PiS dobrał się do "państwowego koryta z kasą", kiedy arogancja i buta zastąpiły braki kindersztuby: Pawłowicz aktywnością chamskich wypowiedzi nadal jest w czołówce. Gonią ją w rankingu inni, ale nie dogonią. Poseł Żalek upatrujący patologie w rodzinach niepełnosprawnych. Posłanka Krynicka "nie ma o czym rozmawiać z tymi paniami" protestującymi w Sejmie.
Wszystkich nie wymienię, nie warto zresztą powtarzać swoistych dla nich wypowiedzi, a jest ich w sieci co niemiara. Warto jednak zauważyć, że do chamstwa przytuliła się, chyba już na zawsze cecha rządzących, buta. I wcale tu nie chodzi o użycie słów chamskich i wulgarnych, ale o sposób ich wypowiadania i tzw. "mowę ciała" przy "niewulgarnym" zwracaniu się do innych, do suwerena. Przykład? Ależ proszę: posłanka PiS Krynicka!
Widoczna i coraz bardziej zauważalna jest arogancja zbiorowa Państwa. Wyraźnie pokazano, gdzie Państwo ma suwerena przy tzw. ekshumacjach smoleńskich chociażby. Ekshumacjach podczas których, w sposób tzw. przesiewowy, szuka się dowodów na błędy przy po sekcyjnym "wkładania" zwłok do trumien. Dowodów na zamach nie znaleziono już wcześniej, bo zamachu nie było, a jeżeli był to tylko w przekonaniach Kaczyńskiego i usłużnego w udowodnieniu tego, Antoniego Macierewicz. Ale to opowieść na inny post.
 


11 komentarzy:

 1. Niezły mamy Poczet Chamów Polskich... Wciąż ich przybywa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I niema ratunku, Bet. Niema obrony przed takimi zrachowaniami. Cel uświęca środki! A celem jest władanie suwerenem.

   Usuń
 2. dzieciaki z podręczników historii a la Zalewska dowiedzą się, że to nie był pułkownik z UB, tylko pułkownik Zuber, z Londynu zresztą...
  zaś na przysposobieniu do życia w rodzinie, czy jakiejś tam innej religii otrzymają rzetelną edukację, że chamstwa nie ma, że to był tylko Kulson...
  p.jzns :)...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! Ja bym tego nie powtarzał, bo jakiś dzieciak usłyszy i przyjmie tego Zubera i Kulsona za prawdziwość ostateczną.

   Usuń
 3. Dobry temat na pracę z socjologii, bo chyba nie z politologii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy ja pisałem swój "prace" takie tematy nie były jeszcze "na tapecie". A teraz już za późno, i czas mój się kończy, więc tylko krótkie notki na blogu.

   Usuń
 4. Problem jest chyba poważniejszy, gdyż te chany, przez swoje chamstwo mają całkiem sporą rzeszę wielbicieli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dosyć łagodne prezentowanie chamstwa: "Wersal już się skończył w tym Sejmie", prezentowane przez śp. Leppera progresywnie potężnieje.

   Usuń
 5. Ja już od czasów "Nocnej zmiany" w sejmie usilnie poszukuję tych, którzy na miano sejmowego chama jeszcze się nie dosłużyli, jak n.p. wśród pań M. Kidawa Błońska, a wśród panów A. Borowski.
  Chyba też nie odkryję niczego nowego stawiając tezę, że kasa i władza potrafią wiele. Przecież taki Kuchciński słynął z kultury osobistej, nawet gdy był wicemarszałkiem ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chyba Marek Borowski, ale to senator, nie poseł, niemniej jednak faktycznie, miana "chama" nijak nie można mu nadać... zaś z posłów dołożyłbym posła Piotra Marca, jedynego sensownego posła w obecnym Sejmie, który choć umie grubszym słowem przywalić w ramach twórczości artystycznej, to w ramach obecnego zajęcia tej umiejętności nie używa...
   p.jzns :)...

   Usuń
  2. I to co zawsze po przekroczeniu jakiejś granicy następuje szukał już Diogenes ze świeczką. On szukał człowieka, a my zaczniemy szukać "niechama".

   Usuń

2351. "Figurant". Obraza czy opinia?

Zacznijmy od wyjaśnień. Figurant to: "osoba zajmująca wysokie stanowisko, ale nie sprawująca faktycznej władzy, niemająca wpływu na po...